IMG_1201.jpg

Konzervant

Výrobce
MKK
Kód
mkk65
Dostupnost
Skladem
Naše cena s DPH
255,00 Kč/ks

Varianty

Popis

 

Charakteristika: Jde o směs organických kyselin s konzervačním účinkem na nosiči známým pod svým systematickým názvem propan-1,2-diol (též 1,2-dihydroxypropan, methylethylglykol, nebo methylethylenglykol). Je to organická sloučenina, viskózní kapalina bez barvy a zápachu, mísitelná s vodou. Tento nosič konzervačních látek nemá žádný vliv na ryby. Používá se také v potravinářském průmyslu, např. při výrobě džusů, limonád, aj.

Konzervant Carp má schopnost vázat ve výrobku vodu, takže výrobek i po částečném vysušení ( asi na 25% vlhkosti ) působí "vlhkým dojmem". Je stále částečně pružný, velmi tuhý, ale propichnutelný jehlou, či snadno vrtatelný. Dalším sušením vám však nakonec vyschne úplně "na kost". 

Hmotnost 1 l konzervantu Carp je cca 1,2 kg.

Bezpečnostní při práci s konzervantem: Přesto, že nejde o příliš silný koncentrát, ani významě nebezpečnou chemikálii, zacházejte s konzervantem obezřetně. Uskladněte ho z dosahu dětí! Neskladujte s potravinami! Při potřísnění si umyjte ruce mýdlem! Při náhodném požití zapijte mlékem pro jeho neutralizaci a vyvolejte zvracení, případně vyhledejte lékaře.

Použití: Tento konzervant používejte jen ke konzervaci výrobků pro sportovní rybolov! Nepoužívat ke konzervaci suchých, sypkých směsí - krmítkovek, method mixů - je to zbytečné, jsou konzervovány tím, že neobsahují vodu. Používejte pouze do tekutých směsí, mokrých těst, pelet a boilies, které chcete déle uchovávat v zavlhlém stavu. Vařením v páře se u konzervantu Carp nesnižuje jeho konzervační účinek. Při delším vaření výrobku ve vodě se ale může částečně vyluhovat z jeho povrchové vrstvy a ta pak následně časem zplesnivý.

Mokré výrobky, které chcete uchovávat v uzavřených obalech, je nutné pře uzavřením vysušit cca na 20 - 25 % vlhkost. U velmi mokrých výrobků ( vlhkost nad 30 % ) konzervant jen prodlužuje dobu skladovatelnosti, která se bude odvíjet od okolní teploty, nekonzervuje však takový výrobek trvale na 100 %.

Ideální, dlouhodobé konzervace dosáhnete pokud výrobky necháte před zabalením cca 1 - 2 týdny proschnout v přepravkách na ovoce ( dle okolní teploty, ale bez umělého tepla a přímého slunce! ). Vlhkost u výrobky by měla klesnout na cca 25 % ( výrobek je hodně tuhý a jen mírně vlhký ). Pokud je nechcete dále sušit, můžete je zabalit do PVC obalů.

Důležitá je pak teplota a doba při skladování. Pro dlouhodobé skladování ( 3 a více měsíců ), v uzavřených PVC obalech, skladujte nejlépe do 10 - 15 °C. Krátkodobě ( 1 - 3 měsíce ) do 20 °C. U plně vysušených výrobků, v prodyšných obalech se doba skladovatelnosti významě prodlužuje. Jen pozor na moly, rádi suché výrobky napadají a konzervant jim nevadí. 

Doporučené dávkování: 

Do výrobků, které budou hodně vysušené - vlhkost pod 20 % ( pelety, boilies ): 
70 g / 1 kg mokré směsi
 
Do výrobků vlhkých - vlhkost 25 - 30% ( měkčené boilies, obalovací těsto, aj.):  
100 g / 1 kg mokré směsi
 
Mokrou směsí se rozumí konečná směs včetně vajec, vody a všech tekutých doplňků - boostery, tekuté potravy, aminokoplexy, aj.
 
Použití konzervantu je velmi individuální, a jeho dávkování závisí na spoustě faktorů!
Za maximální dávku lze považovat 100 g na 1 kg konečné směsi - to je směs včetně tekutých složek, vajec a vody. Toto množství dávejte do rizikových surovin náchylných na plísně a kvasinky = játrová a masová těsta s výrazným obsahem krevní moučky, tekutých jater, masové a rybí moučky, rybího masa, nebo čerstvých mléčných produktů - sýry. Především ale tehdy, kdy počítáte s tím, že chcete mít výrobek tzv. měkčený, tzn. stále průžný, vlhký a měkký, aby šel probodnout pouze jehlou.
 
Dávku můžete snížit na 70 - 80 ml / kg konečné směsi, pokud dáváte do těsta suroviny s částečným antibakteriálním účinkem, jako je např. přírodní česnek, pepř, chilli, kyselina mléčná a citrónová, kuchyňská sůl nad 8 % obsahu, nebo kdy směs neobsahuje masové, rybí a krevní moučky, a nebo když výrobek vysušíte pod cca 20 % vlhkosti.
 

 

Parametry

Soubory ke stažení

Odkazy a videa

Komentáře

Hodnocení

Články